Ero sivun ”Kuuluisuudet jotka ovat olleet tai ovat partiossa” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
Rivi 2: | Rivi 2: | ||
{| | {| | ||
| '''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Lippukunta''' | | '''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Lippukunta''' | ||
|- | |||
| [[Pauli Aalto-Setälä]] || Toimitusjohtaja, Aller Media; työelämäprofessori || [[Turun Eränkävijät]] | |||
|- | |- | ||
| [[Esko Aho]] || Pääministeri || [[Vetelin Koskenkävijät]] | | [[Esko Aho]] || Pääministeri || [[Vetelin Koskenkävijät]] | ||
|- | |||
| [[Pirjo Airaksinen]] || Johtaja, Superson || [[Kuilun Tytöt]] | |||
|- | |- | ||
| [[Marianne Alanen| Marianne "Kana" Alanen]] || Juontaja ja muusikko | | [[Marianne Alanen| Marianne "Kana" Alanen]] || Juontaja ja muusikko | ||
Rivi 15: | Rivi 19: | ||
| [[Henri Bucht]] || Varatoimitusjohtaja, Stockmann || [[Töölön Nuotioveikot]] | | [[Henri Bucht]] || Varatoimitusjohtaja, Stockmann || [[Töölön Nuotioveikot]] | ||
|- | |- | ||
| [[Patrick Degerman]] || Seikkailija || | | [[Patrick Degerman]] || Seikkailija || [[Munksnäs Spejarna]] | ||
|- | |||
| [[Suvi Erjanti]] || Perustaja, Super-Ada, Sammikka, Mediareaktori || [[Klapaset]] | |||
|- | |- | ||
| [[Jannica Fagerholm]] || Johtaja, Gyllenberg || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] | | [[Jannica Fagerholm]] || Johtaja, Gyllenberg || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] | ||
Rivi 26: | Rivi 32: | ||
|- | |- | ||
| [[Filip Hamro-Drotz]] ||Johtaja, Teollisuus ja Työnantajat || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | | [[Filip Hamro-Drotz]] ||Johtaja, Teollisuus ja Työnantajat || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | ||
|- | |||
| [[Hjallis Harkimo]] || Kansanedustaja, liikemies || [[Sjöscoutkåren Seaboys]] | |||
|- | |- | ||
| [[Renny Harlin]] || Ohjaaja || [[Kulopojat]], nyk. [[Kulosaaren Meripartio]] | | [[Renny Harlin]] || Ohjaaja || [[Kulopojat]], nyk. [[Kulosaaren Meripartio]] | ||
Rivi 166: | Rivi 174: | ||
|- | |- | ||
| [[Christoffer Taxell]] || Ministeri || [[Scoutkåren Kamraterna]] | | [[Christoffer Taxell]] || Ministeri || [[Scoutkåren Kamraterna]] | ||
|- | |||
| [[Tuula Teeri]] || Rehtori, Akatemian toimitusjohtaja || [[Kirisiskot]] | |||
|- | |- | ||
| [[Elisa Tiilikainen|Elli Haloo]] || Basisti, laulaja, Haloo Helsinki! || [[Vuorenhaltiat]] | | [[Elisa Tiilikainen|Elli Haloo]] || Basisti, laulaja, Haloo Helsinki! || [[Vuorenhaltiat]] |
Nykyinen versio 2. lokakuuta 2017 kello 10.06
Suomalaiset
Katso myös:
- Tunnettuja suomalaisia, joilla on partiotausta
- PartioWikin henkilöt
- PartioWikittäjät
- Luettelo suomalaisista legendaarisista partiopersoonista
Ulkomaalaiset
Nimi | Ammatti/titteli | Maa | Lippukunta |
Jan Peter Balkenende | Pääministeri | Alankomaat | |
Beatrix of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Juliana of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Albert II | Kuningas | Belgia | |
Hergé | Tintti-sarjakuvahahmon luoja | Belgia | |
Leo Tindemans | Entinen pääministeri | Belgia | |
Caio Vianna Martins | Kansallissankari | Belgia | |
Juan Carlos I | Kuningas | Espanja | |
Sofía de Grecia | Kuningatar | Espanja | |
Alfonso XIII | Kuningas | Espanja | |
Niceto Alcalá Zamora | Entinen presidentti | Espanja | |
José María Aznar | Entinen pääministeri | Espanja | |
Ryutaro Hashimoto | Entinen pääministeri | Japani | |
Joe Clark | Entinen pääministeri | Kanada | |
John Diefenbaker | Entinen pääministeri | Kanada | |
Stephen Harper | Pääministeri | Kanada | |
Brian Mulroney | Entinen pääministeri | Kanada | |
Anne-Marie | Kuningatar | Kreikka | |
Tunku Abdul Rahman | Ensimmäinen pääministeri | Malesia | |
José Mendes Bota | Europarlamentaarikko | Portugali | |
Jacques Chirac | Entinen presidentti | Ranska | |
Carl XVI Gustaf | Kuningas | Ruotsi | |
Gustaf VI Adolf | Kuningas | Ruotsi | |
Folke Bernadotte | Diplomaatti | Ruotsi | |
Horst Köhler | Presidentti | Saksa | |
Goh Chok Tong | Entinen pääministeri | Singapore | |
Margrethe II of Denmark | Kuningatar | Tanska | |
Benedikte | Prinsessa | Tanska | |
Václav Havel | Tsekin ensimmäinen presidentti | Tšekki | |
Eduard Beneš | Tsekkoslovakin itsenäisyysliikkeen johtaja, entinen presidentti | Tšekkoslovakia | |
Toomas Hendrik Ilves | Presidentti | Viro | |
Ferenc Mádl | Entinen presidentti | Unkari | |
Pál Teleki | Entinen pääministeri, tiedemies | Unkari | |
Princess Anne | Prinsessa | Iso-Britannia | |
Queen Elizabeth II | Kuningatar | Iso-Britannia | |
Princess Margaret | Prinsessa | Iso-Britannia | |
J.K. Rowling | Kirjailija | Iso-Britannia | |
Michael Owen | Pitkän linjan jalkapalloilija | Iso-Britannia | |
Keith Richards | Kitaristi (The Rolling Stones) | Iso-Britannia | |
Tony Blair | Entinen pääministeri | Iso-Britannia | |
Bear Gryllis | TV-persoona | Iso-Britannia | Chief Scout 2009 - |
Bonnie Blair | Viisinkertainen olympiakultamitalisti | Yhdysvallat | |
Hillary Rodham Clinton | Senaattori, presidenttiehdokas | Yhdysvallat | |
Carol Moseley-Braun | Ensimmäinen tumma senaattori | Yhdysvallat | |
Sally Ride | Ensimmäinen naisastronautti | Yhdysvallat | |
Ted Bundy | Sarjamurhaaja | Yhdysvallat | |
George W. Bush | Presidentti | Yhdysvallat | |
Bill Gates | Microsoftin perustaja | Yhdysvallat | |
Michael Jordan | Koripalloilija | Yhdysvallat | |
John F. Kennedy | Entinen presidentti | Yhdysvallat | |
Ronald Reagan | Entinen presidentti | Yhdysvallat | |
Jim Morrison | Muusikko | Yhdysvallat | |
James Lovell | Apollo XIII:n komentaja | Yhdysvallat | Eagle Scout troop 60 |
Katso myös: