Ero sivun ”Sauvojapojat” versioiden välillä
pEi muokkausyhteenvetoa |
p (+lpkmalline) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Sauvojapojat (SaPo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu poikalippukunta. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. [[Sauvojapojat]] käyttää ruskeaa | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Sauvojapojat''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[1950]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || noin 80 | |||
|- | |||
| Lyhenne: || SaPo | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Sauvo | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[Alue]]: || [[Altti]] | |||
|- | |||
| [[Taustayhteisö]]: || Sauvo-Karunan srk | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikat | |||
|- | |||
| [[Kolo]]: || | |||
|- | |||
| [[Kämppä]]: || | |||
|- | |||
| [[Vene]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || sininen | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || ruskea | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivimerkki]]: || | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Lippu]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | | |||
|} | |||
'''Sauvojapojat''' (SaPo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu [[poikalippukunta]]. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. [[Sauvojapojat]] käyttää ruskeaa [[partiopaita]]a ja pitää kokoontumisensa [[Kolo]]lla Sauvon kunnanviraston alapuolella, Hakkistyttöjen Kolon vieressä. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 80 henkeä. | |||
=Huuto= | =Huuto= | ||
''Zimbalakka zimbalakka tsaa tsaa tsaa,'' | :''Zimbalakka zimbalakka tsaa tsaa tsaa,'' | ||
: | |||
''pumbalakka pumbalakka paa paa paa,'' | :''pumbalakka pumbalakka paa paa paa,'' | ||
: | |||
:''Sauvojapojat, hei hurraa!'' | |||
{{tynkä/Lippukunnat}} | {{tynkä/Lippukunnat}} |
Versio 22. huhtikuuta 2006 kello 18.07
Sauvojapojat | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 1950 |
Jäsenmäärä: | noin 80 |
Lyhenne: | SaPo |
Alue | |
Toiminta-alue: | Sauvo |
Partiopiiri: | Varsinais-Suomen Partiopiiri |
Alue: | Altti |
Taustayhteisö: | Sauvo-Karunan srk |
Toimipaikat | |
Kolo: | |
Kämppä: | |
Vene: | |
Tunnukset | |
Huivi: | sininen |
Partiopaita: | ruskea |
Huivimerkki: | |
Lippu: | |
Kotisivut | |
Sauvojapojat (SaPo) on Sauvossa toimiva, vuonna 1950 perustettu poikalippukunta. Sauvojapoikien sisarlippukunta on Hakkistytöt. Sauvojapojat käyttää ruskeaa partiopaitaa ja pitää kokoontumisensa Kololla Sauvon kunnanviraston alapuolella, Hakkistyttöjen Kolon vieressä. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 80 henkeä.
Huuto
- Zimbalakka zimbalakka tsaa tsaa tsaa,
- pumbalakka pumbalakka paa paa paa,
- Sauvojapojat, hei hurraa!
Ansiomerkit | Kilpailut | Lehti | Piirileirit | Tukisäätiö
Altti | Kaakkois-Turku | Kaarina | Koillis-Turku | Leijankorpi | Lounais-Turku | Luoteis-Turku | Maarian Partioyhtymä | Pohjoiskulma | Rannikkoseutu | Salo | Saviseutu
Ahertajat | Alastaron Jyväset | Auran Eräkurjet | Auran Tytöt | Auran Tähti Pojat | Hakkistytöt | Halikon Siniset | Henrikin Tapulitytöt | Hirvensalon Eräpojat | Ilpoisten Vuorenkävijät | Jokikylän Pojat | Kaarinan Korpiklaani | Kaarinan Ristiritarit | Kaarinan Sädetytöt | Kairankiertäjät | Kakskerran Kaksoispiste | Kiikalan Kelopartio | Kolkankävijät | Koroisten Ritarit | Koroisten Sarpiot | Kosken Kerkät | Kupittaan Henrikinpojat | Kustavin Merikotkat | Kuusenkävyt | Kuusiston Linnanyrjänät | Kyrön Kiurut ja Kokot | Laitilan Eräsissit | Laitilan Lumikit | Leirisiskot | Liedon Eränkävijät | Littoisten Pirtapiiat | Loimaan Nuotioloimut | Loimaan Saviset | Lokalahden Erälokit | Louhen Tytöt | Lähteen Tytöt ja Pojat | Lätynkääntäjät | Maarian Kämmekät | Maarian Tähkät | Marjatat | Marttilan Martit | Maskun Hemmingin Pojat | Maskun Hemmingin Tyttäret | Mellilän Menninkäiset | Merenkävijät | Merimaskun Reimarit | Mietoisten Kolopuutintit | Mikaelin Sinikellot | Mikon Pojat | Mustavuoren Sissit | Muurlan Muurahaiset | Mynämäen Maahiset | Naantalin Siniset | Nousiaisten Henrikin lippukunta | Nuotiotytöt | Paraisten Merikotkat | Partio-Puhurit | Perttelin Piketit | Piikkiön Tammipartio | Puhurin Pojat | Pyhän Laurin Ritarit (V-SP) | Pyhärannan Korpiankkurit | Pöytyän Pöllöt | Raision KilliNallit | RajakivenKiertäjät | Rantakaarinat | Ruskon Maunun-Partio | Rymättylän Märssyvahdit | Salon Eränkävijät | Salon Leiriveikot | Sauvojapojat | Suomusjärven Mesoliitit | Tarvan Tapiot | Tavastin Liljat | Toivon Erätytöt | Tornikotkat | Tornipääskyt | Tupshaukat | Turun Eränkävijät | Turun Meripeikot | Turun Metsänkävijät | Turun Mikaelin Siniset | Turun Partio-Sissit | Turun Sinikotkat | Turun Suuntaveljet | Turun Tähti-Tytöt | Turun Versot | Tuulihaukat | Uudenkaupungin Merihait | Vaakun Vartijat | Vahdon Korvenkävijät | Varsinais-Suomen Samoilijat | Vehmaan Lustaset | Yläneen Korpijunkkarit | Ypäjän Eränkävijät