6 374
muokkausta
pEi muokkausyhteenvetoa |
p (+lpkmalline) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Sauvojapojat (SaPo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu poikalippukunta. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. [[Sauvojapojat]] käyttää ruskeaa | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Sauvojapojat''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[1950]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || noin 80 | |||
|- | |||
| Lyhenne: || SaPo | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Sauvo | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[Alue]]: || [[Altti]] | |||
|- | |||
| [[Taustayhteisö]]: || Sauvo-Karunan srk | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikat | |||
|- | |||
| [[Kolo]]: || | |||
|- | |||
| [[Kämppä]]: || | |||
|- | |||
| [[Vene]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || sininen | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || ruskea | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivimerkki]]: || | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Lippu]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | | |||
|} | |||
'''Sauvojapojat''' (SaPo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu [[poikalippukunta]]. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. [[Sauvojapojat]] käyttää ruskeaa [[partiopaita]]a ja pitää kokoontumisensa [[Kolo]]lla Sauvon kunnanviraston alapuolella, Hakkistyttöjen Kolon vieressä. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 80 henkeä. | |||
=Huuto= | =Huuto= | ||
''Zimbalakka zimbalakka tsaa tsaa tsaa,'' | :''Zimbalakka zimbalakka tsaa tsaa tsaa,'' | ||
: | |||
''pumbalakka pumbalakka paa paa paa,'' | :''pumbalakka pumbalakka paa paa paa,'' | ||
: | |||
:''Sauvojapojat, hei hurraa!'' | |||
{{tynkä/Lippukunnat}} | {{tynkä/Lippukunnat}} |