44
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
(Kirjanpitoasetus muuttunut (ei enää satunnaisia eriä)) |
||
(29 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{{taloussivu}} | |||
Tilikartat löytyvät [http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971339?search%5Btype%5D=pika&search%5Bpika%5D=Kirjanpitoasetus Kirjanpitoasetuksesta]. Alla on lain säännösten mukaisesti sovellettu malli tavallista lippukuntaa varten, jolla ei ole liiketoimintaa eikä palkattuja työntekijöitä. Mallissa esitetty tilien numerointi sallii uusien tilien lisäämisen helposti. <br /> | |||
Lippukunnan usein kuitenkin järkevä talouden ohjauksen kannalta käyttää vielä alla esitettyä kulukohtaista luokittelua tarkempaa tilikarttaa. Tämä on täysin mahdollista, ja helpottaa talouden suunnittelua merkittävästi. Laki antaa tähän mahdollisuuden, sillä ainoa määrittely on, että "tulot ja kulut riittävästi eritelty".<br /> | |||
Lippukunnan talouden hoidon ja suunnittelun (ks. [[Talousarvio]]) kannalta onkin järkevää käsitellä kuluja toimintaryhmien mukaisesti - siis vanhan ohjelman malliin "Sudenpentuosaston kulut ja tulot", "Vartio-osaston kulut ja tulot" ja "Vaeltajaosaston kulut ja tulot". Kussakin näissä luokissa käsitellään sitten erikseen kokousten materiaalit, retket, jne. Tämän lisäksi on oma luokkansa lippukunnan yhteisille tapahtumille.<br /> | |||
Tässä mallissa on se etu, että kun toiminta suunnitellaan toimintaryhmien ehdoilla (tyyliin "mitäs meidän osasto tekee tänä vuonna - onko sudariretkeä?"), on talouden yhdistäminen toimintaan huomattavasti selkeämpää ja helpompaa mikäli myös talous jaetaan samalla jaolla. Modernit kirjanpito-ohjelmat tämän mahdollistavat. Tätä logiikkaa noudatteleva tilikartta tuodaan tänne piakkoin.<br /> | |||
'''Katso myös''': [[Tiliöintiohje]], [[Tilinpäätös]] ja [[Kirjanpito]]. | |||
---- | |||
[[Kuva:OSKUVÄIS.JPG|thumb|90px|left|]] | |||
{|<!--taulukon määrite--> {{prettytable}} | {|<!--taulukon määrite--> {{prettytable}} | ||
|- | |- | ||
Rivi 31: | Rivi 43: | ||
|3150 Toimistotarvikkeet|| 0,00|| 0,00 | |3150 Toimistotarvikkeet|| 0,00|| 0,00 | ||
|- | |- | ||
|3155 Posti, | |3155 Posti, puhelin,-nettikulut|| 0,00||0,00 | ||
|- | |- | ||
|3160 Kopiointikulut|| 0,00|| | |3160 Kopiointikulut|| 0,00|| 0,00 | ||
|- | |- | ||
|3165 Kokouskulut|| 0,00|| | |3165 Kokouskulut|| 0,00|| 0,00 | ||
|- | |- | ||
|3170 Huomionosoitukset|| | |3170 Huomionosoitukset|| 0,00|| 0,00 | ||
|- | |- | ||
|3175 Pankkikulut|| 0,00|| 0,00 | |3175 Pankkikulut|| 0,00|| 0,00 | ||
Rivi 162: | Rivi 174: | ||
|- | |- | ||
|4350 Sekalaiset kulut|| 0,00|| 0,00 | |4350 Sekalaiset kulut|| 0,00|| 0,00 | ||
|- | |- | ||
|''TUOTTO- / KULUJÄÄMÄ''|| 0,00|| | |''TUOTTO- / KULUJÄÄMÄ''|| ''0,00''|| ''0,00'' | ||
|- | |- | ||
|'''VARAINHANKINTA''' | |'''VARAINHANKINTA''' | ||
Rivi 197: | Rivi 209: | ||
|RAH. TUOTOT ja –KULUT YHT|| 0,00|| 0,00 | |RAH. TUOTOT ja –KULUT YHT|| 0,00|| 0,00 | ||
|- | |- | ||
|'' | |''OMATOIMINEN KATE''|| ''0,00''|| ''0,00'' | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|'''YLEISAVUSTUKSET''' | |'''YLEISAVUSTUKSET''' | ||
Rivi 219: | Rivi 223: | ||
|'''TILINPÄÄTÖSSIIRROT''' | |'''TILINPÄÄTÖSSIIRROT''' | ||
|- | |- | ||
|9700 Varausten | |9700 Varausten lisäykset''(1)''/vähennykset||0,00||0,00 | ||
|- | |- | ||
|'''TILIKAUDEN YLI- /ALIJÄÄMÄ'''||0,00|| 0,00 | |'''TILIKAUDEN YLI- /ALIJÄÄMÄ'''||'''0,00'''|| '''0,00''' | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
''(1) Varausten lisäyksiä ei voi enää tehdä, ks. selitys tilin 2240 kohdalla Tiliöintiohjeessa.'' | |||
---- | |||
---- | |||
{|<!--taulukon määrite--> {{prettytable}} | |||
|- | |||
! style="text-align:left" |'''Mallitilikartta''' | |||
! '''TASE 31.12.2008''' | |||
! '''''' | |||
|- | |||
|<!-- taulukko alkaa tästä --> | |||
|- | |||
| || Kuluva kausi|| Vertailu ed. kauteen | |||
|- | |||
|V A S T A A V A A | |||
|- | |||
|''PYSYVÄT VASTAAVAT'' | |||
|- | |||
|'''AINEELLISET HYÖDYKKEET''' | |||
|- | |||
|1110 Maa- ja vesialueet|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1120 Rakennukset|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1160 Rakennelmat|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1200 Vene- ja retkikalusto|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|AINEELLISET HYÖDYKKEET YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|''VAIHTUVAT VASTAAVAT'' | |||
|- | |||
|'''SAAMISET''' | |||
|- | |||
|1789 Saamiset|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1790 Lainasaamiset|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1800 Ennakot|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1830 Siirtosaamiset|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|SAAMISET YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|'''RAHOITUSARVOPAPERIT''' | |||
|- | |||
|1890 Osakkeeet ja osuudet|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|RAHOITUSARVOPAPERIT YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|'''RAHAT JA PANKKISAAMISET''' | |||
|- | |||
|1900 Käteiskassa|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1911 Pankki 1, tilinro xxx|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1912 Pankki 2, tilinro yyy|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|1930 Talletukset|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|RAHAT JA PANKKISAAMISET YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|VAIHTUVAT VASTAAVAT YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|'''VASTAAVAA LOPPUSUMMA'''||'''0,00'''|| '''0,00''' | |||
|- | |||
|. | |||
|- | |||
|V A S T A T T A V A A | |||
|- | |||
|''OMA PÄÄOMA'' | |||
|- | |||
|2075 Rahasto|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|2080 Edell. tilikausien tulos||0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|TILIKAUDEN YLI-/ALIJÄÄMÄ|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|OMA PÄÄOMA YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|''TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ'' | |||
|- | |||
|'''VARAUKSET''' | |||
|- | |||
|2240 Vapaaeht. varaus 1|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|2250 Vapaaeht. varaus 2|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|VARAUKSET YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|''VIERAS PÄÄOMA'' | |||
|- | |||
|'''PITKÄAIKAINEN''' | |||
|- | |||
|2530 Pankkilainat|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|PITKÄAIKAINEN YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|'''LYHYTAIKAINEN''' | |||
|- | |||
|2730 Pankkilainat|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|2800 Siirtovelat|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|2880 Kauttakulkuerät|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|2990 Muut lyhytaikaiset velat||0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|LYHYTAIKAINEN YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|VIERAS PÄÄOMA YHT|| 0,00|| 0,00 | |||
|- | |||
|'''VASTATTAVAA LOPPUSUMMA'''|| '''0,00'''|| '''0,00''' | |||
|} | |||
Päiväys: ___________________________ | |||
Hallitus: | |||
__________________________________ ___________________________ | |||
__________________________________ ___________________________ | |||
__________________________________ ___________________________ | |||
Tilinpäätös on laadittu hyvän kirjanpitotavan mukaisesti. Suoritetusta tilintarkastuksesta on annettu erillinen kertomus. | |||
Päiväys: _________________________ | |||
Tilintarkastaja: | |||
__________________________________ | |||
muokkausta