Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
(→Myönnetyt hopeasudet: LIsätty 154. Pasi Mikkonen, TSK, L-SP) Merkkaukset: Mobiilimuokkaus mobiilisivusto-muokkaus |
||
Rivi 309: | Rivi 309: | ||
|151|| [[Jaakko Niemi-Aro]] || || [[Kauhajoen Kytöveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[22. toukokuuta|22.05.]][[2021]] || Veikkolan partioleirialue | |151|| [[Jaakko Niemi-Aro]] || || [[Kauhajoen Kytöveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[22. toukokuuta|22.05.]][[2021]] || Veikkolan partioleirialue | ||
|- | |- | ||
|152|| [[Paavo Vilpo]] || Pawe || [[Auran Tähti Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.08.]][[2021]] || | |152|| [[Paavo Vilpo]] || Pawe || [[Auran Tähti Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.08.]][[2021]] || Turun partioparaatin paraatijuhlassa | ||
|- | |- | ||
|153|| [[Janne Roslöf]] || || [[Puhurin Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.08.]][[2021]] || | |153|| [[Janne Roslöf]] || || [[Puhurin Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.08.]][[2021]] || Turun partioparaatin paraatijuhlassa | ||
|- | |||
|154|| [[Pasi Mikkonen]] || || [[Turun Sinikotkat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[15. toukokuuta|15.05.]][[2022]] || Turun partioparaatin paraatijuhlassa | |||
|} | |} | ||
Versio 20. toukokuuta 2022 kello 00.18
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen Hopeasusi)
- Ragner Fernberg (venäläinen Hopeasusi)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.