Ero sivun ”Toimen Pojat/Juhlalaavu/Aikataulu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ile (keskustelu | muokkaukset) |
|||
(72 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 5: | Rivi 5: | ||
| Vaihe | | Vaihe | ||
| Työmääräarvio | | Työmääräarvio | ||
| Määrä | |||
| Tehty | |||
| Valmiusaste | | Valmiusaste | ||
| Tavoite | | Tavoite | ||
Rivi 11: | Rivi 13: | ||
| Parkkaus: 2006 kaadetut puut kuorittu | | Parkkaus: 2006 kaadetut puut kuorittu | ||
|align="center"| 8 htp | |align="center"| 8 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| 133 jm | ||
|align="right"| 133 jm | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 30.6.2006 | |align="right"| 30.6.2006 | ||
|align="right"| | |align="right"| 12.7.2006 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Suunnittelu: | | Suunnittelu: suunnitelmat hyväksytty JH:ssa | ||
|align="center"| 5 htp | |align="center"| 5 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| | ||
|align="right"| | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 30.12.2006 | |||
|align="right"| 30.12.2006 | |align="right"| 30.12.2006 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | | Hirsien hankinta: tarvittava määrä puuta kaadettu, karsittu ja katkottu mittaansa | ||
|align="center"| | |align="center"| 10 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| 141 jm | ||
|align="right"| 141 jm | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 28.2.2007 | |align="right"| 28.2.2007 | ||
|align="right"| | |align="right"| 11.2.2007 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Hirsien kuljetus: Kaikki rakennuspuut Suurella Savulla | | Hirsien kuljetus: Kaikki rakennuspuut Suurella Savulla | ||
|align="center"| 30 htp | |align="center"| 30 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| | ||
|align="right"| | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 30.4.2007 | |align="right"| 30.4.2007 | ||
|align="right"| | |align="right"| 3.2.2008 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Parkkaus: 2007 kaadetut puut kuorittu | | Parkkaus: [[2007]] kaadetut puut kuorittu | ||
|align="center"| | |align="center"| 3 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| 52 jm | ||
|align="right"| 52 jm | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 30.6.2007 | |align="right"| 30.6.2007 | ||
|align="right"| | |align="right"| 26.5.2007 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Pohja ja perustukset: | | Pohja ja perustukset: kuopat, täytöt ja pilarit tehty | ||
|align="center"| | |align="center"| 6 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| 6 kpl | ||
|align="right"| 6 kpl | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 1.9.2007 | |align="right"| 1.9.2007 | ||
|align="right"| | |align="right"| 9.9.2007 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Hirsien kuljetus: Kaikki rakennuspuut rakennuspaikalla | | Hirsien kuljetus: Kaikki rakennuspuut rakennuspaikalla | ||
|align="center"| 30 htp | |align="center"| 30 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| 188 jm | ||
|align="right"| 188 jm | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 30.6.2008 | |align="right"| 30.6.2008 | ||
|align="right"| | |align="right"| 1.11.2008 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Kehikon veisto ja pystytys: Kehikko valmis | | Kehikon veisto ja pystytys: Kehikko valmis | ||
|align="center"| | |align="center"| 50 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| 8 varvia | ||
|align="right"| 8 varvia | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 30.6.2009 | |align="right"| 30.6.2009 | ||
|align="right"| | |align="right"| 9.5.2009 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Katto: Katto valmis ja pitää sadetta | | Katto: Katto valmis ja pitää sadetta | ||
|align="center"| | |align="center"| 5 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| | ||
|align="right"| | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 1.9.2009 | |align="right"| 1.9.2009 | ||
|align="right"| | |align="right"| 27.9.2009 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Lattia: Lattia valmis | | Lattia: Lattia valmis | ||
|align="center"| | |align="center"| 4 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| | ||
|align="right"| | |||
|align="center"| 100% | |||
|align="right"| 1.9.2009 | |align="right"| 1.9.2009 | ||
|align="right"| | |align="right"| 10.10.2009 | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| Viimeistely: Tulisija perustettu, parkkaus-, veisto- ja muut rakennusjätteet siivottu ympäristöstä. | | Viimeistely: Tulisija perustettu, parkkaus-, veisto- ja muut rakennusjätteet siivottu ympäristöstä. | ||
|align="center"| 10 htp | |align="center"| 10 htp | ||
|align="center"| | |align="right"| | ||
|align="right"| | |||
|align="center"| 40% | |||
|align="right"| 1.9.2010 | |||
|align="right"| | |||
|- style="vertical-align: top; font-weight: bold;" | |||
| KOKO HANKE | |||
|align="center"| 161 htp | |||
|align="right"| | |||
|align="right"| | |||
|align="center"| 96% | |||
|align="right"| 1.9.2010 | |align="right"| 1.9.2010 | ||
|align="right"| | |align="right"| | ||
Rivi 79: | Rivi 111: | ||
<timeline> | <timeline> | ||
ImageSize = width: | ImageSize = width: 860 height: 300 | ||
PlotArea = left:150 right:25 bottom:25 top:25 | PlotArea = left:150 right:25 bottom:25 top:25 | ||
#Legend = columns:3 left:220 top:57 columnwidth:160 | #Legend = columns:3 left:220 top:57 columnwidth:160 | ||
Rivi 140: | Rivi 172: | ||
bar: Parkkaus | bar: Parkkaus | ||
from:15/02/2006 till:30/06/2006 # 2006 kaadetut puut parkattuna kesäkuun loppuun mennessä | from:15/02/2006 till:30/06/2006 # 2006 kaadetut puut parkattuna kesäkuun loppuun mennessä | ||
from:01/04/2007 till:30/06/2007 # 2007 kaadetut puut parkattuna kesäkuun loppuun mennessä | from:01/04/2007 till:30/06/2007 # [[2007]] kaadetut puut parkattuna kesäkuun loppuun mennessä | ||
bar: Hirsien_kuljetus | bar: Hirsien_kuljetus | ||
Rivi 160: | Rivi 192: | ||
at:26/04/2006 | at:26/04/2006 | ||
from:05/05/2006 till:07/05/2006 | from:05/05/2006 till:07/05/2006 | ||
from:19/05/2006 till: | from:13/05/2006 till:14/05/2006 | ||
from:19/05/2006 till:20/05/2006 | |||
from:23/05/2006 till:28/05/2006 | from:23/05/2006 till:28/05/2006 | ||
at:05/07/2006 | |||
at:12/07/2006 | |||
from:25/08/2006 till:27/08/2006 | |||
at:06/11/2006 | |||
from:02/02/2007 till:04/02/2007 | |||
from:09/02/2007 till:11/02/2007 | |||
from:20/04/2007 till:21/04/2007 | |||
from:11/05/2007 till:12/05/2007 | |||
at:26/05/2007 | |||
from:11/08/2007 till:12/08/2007 | |||
from:07/09/2007 till:09/09/2007 | |||
bar: Perustus | bar: Perustus | ||
Rivi 185: | Rivi 229: | ||
{| | {| | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| kevät 2010 || Jalkatralli, penkit, risujen siivous | ||
| | |||
|} | |} | ||
Tervetuloa mukaan! | Tervetuloa mukaan! | ||
Rivi 195: | Rivi 236: | ||
{| | {| | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| 27.-28.1.2006 || Kaadettiin puita, tukit #1 - #3. Kontti, Romu, [[Toimen Pojat/Ilves|Ilves-vartio]]. | |align="right"| 27.-28.1.2006 || Kaadettiin puita, tukit #1 - #3. Kontti, Romu, [[Toimen Pojat/Ilves|Ilves-vartio]]. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| 10.-11.2.2006 || Winter Games. Kaadettiin puita, tukit #4 - #8. Kontti, Romu, Jani, Hegu, [[Toimen Pojat/ | |align="right"| 10.-11.2.2006 || Winter Games. Kaadettiin puita, tukit #4 - #8. Kontti, Romu, Jani, Hegu, [[Partiopoikaosasto|PP-osastoa]]. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 19.2.2006 || Harvennettiin pieniä kuusia [[Toimen Pojat/Gammi|Gammin]] läheltä, kaikki polttopuiksi. Katkaistiin tukki #1 taipumisen estämiseksi. Testailtiin parkkausta. Kontti, Romu. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 25.-26.2.2006 || Poltettiin suurehko määrä havuja. Kaadettiin puita, tukit #9 - 14. Opeteltiin kaadon suuntausta kiilojen avulla. Poistettiin ylipaksut tyvet tukeista #6 - #8. Kontti, Romu, Lattunen. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 4.-5.3.2006 || Poltettiin melkein kaikki loput havut Suurelta Savulta. Kontti, Opa. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 24.-26.3.2006 || 1. luokan koulutusviikonloppu ja laavutalkoot Öögalla. El Mega-Extra-Super-Spessu-rykäisy; katkottiin ja roudattiin parkkuupaikalle yhteensä 30 pölliä, joista 6 ehdittiin jo parkatakin. Pylpyräsysteemi todettiin toimivaksi pöllien siirtelytavaksi. Sahauslistassa havaittiin pieniä puutteita ja epätarkkuuksia, jotka kuitenkin pystyttiin pääosin kompensoimaan jo työmaalla. Mukana hikoilemassa: Jenni, Jonttu, Hegu, Juha, Viski, Klasu, Supi, Sipi, Sakke, Ile, Wehka, Liinus, Leevi, Kontti ja Romu. Kuvia sessiosta: http://www.toimenpojat.fi/viewer.php?id=578 | |||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 1.-2.4.2006 || Sudariretki Öögalla, parkattiin kuusi pölliä. Mukana parkkaamassa sohjosäässä: Appe, Api, Miku, Vepe, Tuisku, Smiide, Suski, Hyttynen, Omppu, Salama, Reko, Viski, Kontti ja Ile. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| 4.-5. | |align="right"| 8.4.2006 || Sorvi ja Ile kävivät parkkaamassa kolme pölliä lauantai-illan ratoksi | ||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 11.-13.4.2006 || Romu sooloilemassa. Viski ja Ile käväisivät. Tukit 4.2, 5 ja 7 pätkitty. Pari pölliä parkattu, polttopuuasioita edistelty. Todettiin, että hirsien siirtely on ehdottomasti joukkuelaji. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 21.-23.4.2006 || Loppututkintoviikonloppu. B-2L parkattu ja iso kasa havuja poltettu. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 26.4.2006 || Kontti ja Romu rentoutumassa työpäivän jälkeen. A-8 parkattu. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 5.-7.5.2006 || Ex tempore-talkoot Öögalla. Viimeiset tukit, 6 ja 8, pätkitty. Parkattiin 5 hirttä ja lisättiin parkkuupölliin tuki lyhyiden hirsien parkkausta helpottamaan. Mukana: Kontti, Romu | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 13.-14.5.2006 || Joukko toimareita [[Toimen Pojat/Sauvaskaba|Sauvaskabaa]] valmistelemassa ja grillailemassa. Parkattiin (C-4R, C-5R) ja roudattiin (A-7R, C-5L, C-4L). Mukana: Otso, Ile, Reko, Viski, Sipi, Supi ja Romu | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 19.-20.5.2006 || Metsätalkoot Öögalla. Parkattiin ja roudattiin, roudattiin ja parkattiin. Mukana: Romu, Jonttu, Jenni, Viski, Leevi ja Liinus | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 12.7.2006 || Talkoot. Parkattiin loput pöllit ja kannettiin rannasta tavaraa taapeliin saunan viereen. Viimeisteltiin saunan lattia. Mukana: Romu, Kontti, Hegu, Viski, Ile, Supi, Sipi. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 25.-27.8.2006 || [[SVPR]]:n Vj-kurssin kämppäviikonloppu. Siirrettiin A-8 rannasta Suurelle Savulle. Mukana: ? (ainakin Ile, ) | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 12.-13.7.2006 || Hommailua Öögalla. Kuorittiin viimeiset pöllit ja viimeisteltiin saunan lattiaa. Mukana: Romu, Kontti, Jonttu, Supi, Viski | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 6.11.2006 || Rakennustekninen suunnittelukokous Kololla viikko-ohjeiden jälkeen. Mukana: Supi, Sipi, Sakke, Viski, Ile, Kontti, Romu | |||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 2. - 4.2.2007 || Urakointia hirsien ja [[Toimen_Pojat/Juhlalaavu/Ruokalista|ruuan]] parissa. Saatiin hommattua 7 speksien mukaista hirttä (B-5L, B-5R, B-6L, B-6R, C-5L, C-6L ja C-6R, yht. 19,2 m), pari varapalaa (J-1, J-2), komiat ainekset penkkeihin ja hyvä määrä polttopuutakin. Myös jäljet siivottiin ja osa havuista poltettiin. Mukana: [[Toimen_Pojat/Ahma|Ahma-vartio]] Reko, Viski, Ile, Jonttu, Jenni, Linus, Kontti, Romu | ||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 9.-11.2.2007 || Hirsien hankintaa (B-7L, B-7R, B-8R, C-7L, D-5, D-6 ja D-7), I-lk:n koulutusta ja yleistä kämppätalkoilua. Mukana: Viski, Reko, Ile, Sakke, Jeeba, Kontti, Jani, Supi, Vehka, Ale, Hegu, Romu, Risto, Coff, Puukko, Anttu, Panu, Leka | |||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 20.-21.4.2007 || Hirsien parkkausta (B-7R, C-6L, C-6R, B-5R, C-5L, B-5L, C-7L) ja halkisahauksen harjoittelua - saatiin järeitä halaspuolikkaita ja lankkuja penkkejä ja pöytää varten. Samaan aikaan pp-osaston retken kanssa. Mukana: Kontti, Romu, Jani, Viski, PP-osastoa. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 11.-13.5.2007 || Hirsien parkkausta. Mukana: Romu, Jenni, Suski, Kontti, Sipi | ||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 25.-27.5.2007 || Hirsien parkkausta ja yleistä talkoilua. Mukana: Kontti, Romu, Viski, Peltsi | |||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| 11.- | |align="right"| 11.-12.8.2007 || Peskin lahjoittamien rakennustarvikkeiden kanniskelua, rakennuspaikan mittausta. Mukana: Romu, Peski | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 7.-9.9.2007 || Peski toi lisää rakennustarvikkeita. Tehtiin perustukset. Roudattiin D-7, D-6 ja D-5 rakennuspaikalle. Mukana: Viski, Reko, Supi, Hillo, Ale, Sakke, Kontti, Panu, Leka, Puukko, Otto, Tuukka, Coff, Hyttynen, Sipuli, Romu | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| | |align="right"| 2.-4.11.2007 || Lippukuntaretki. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |- style="vertical-align: top;" | ||
| 5.- | |align="right"| 5.-6.1.2008 || Suunnittelukokous, syöpöttelyä ja talkoilua. | ||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 1.-3.2.2008 || Talkoot. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 16.-18.5.2008 || PP-osaston retki, laavuhommia Öögalla. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 25.8.2008 || Hirsien kanniskelua ja ensimmäisen hirsivarvin paikalleen sovittelua iltapuhteina. Mukana: Viski, Reko, Ile, Romu, .. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 3.-4.10.2008 || Laavutalkoot. Haettiin tuntumaa nurkkien veistämiseen. Saatiin 1. hirsikerta valmiiksi ja rikottiin 2 moottorisahaa. Mukana: Ile, Romu, Kontti, Supi, Sorvi, JJ, Leena, Ahma-vartio. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 10.-12.10.2008 || Laavutalkoot. Saatiin viisi kakkosvarvin hirttä valmiiksi paikoilleen, tappituksineen päivineen. Henkilö- ja kalustovanhingoilta vältyttiin. Mukana: Ile, Romu, Liisa, Ansu, Supi, Sipi, Sorvi, JJ, Jenni, Jani, Viski, Ilkka/Koudat. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 17.-19.10.2008 || Laavutalkoot. Kakkosvarvi ja puolet kolmatta valmiiksi. Mukana: Ile, Romu, Viski, Supi, JJ, Leena. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 31.10. - 1.11.2008 || Eräpäivät Öögalla. Kolmas varvi valmiiksi ja neljättä alulle. Mukana: Ile, JJ, Romu, Supi, Sipi, Kontti, Jani. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 3.-5.4.2009 || Talkoot ja sudariretki Öögalla. Neljäs varvi valmiiksi ja viidettä alulle. Mukana: Ile, Supi, Romu, Api, Spock, Kontti. | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 17.-19.4.2009 || Kehikon veistäminen jatkui tähänastisen historian tuloksekkaimmalla rupeamalla. Viides hirsikerta valmiiksi ja puolet seuraavastakin seinään, tappeineen päivineen. Mukana: Romu, Ile ja Jonttu | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 24.-26.4.2009 || 6. varvi valmiiksi, 7. kahden hirren tarkkaa varausta vaille. Nostettiin A-8 kehikon päälle valmiiksi seuraavaa kerraa varten. Mukana: Romu, Viski, Liisa, Sipi, Supi, Jonttu, Jenni, Veikko, Muffe, Kontti | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 8.-10.5.2009 || Kehikko veistettiin valmiiksi. Mukana: Romu, Ile, JJ, Viski, Liisa, Jonttu, Sipi, Supi, Mallu | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 11.-13.9.2009 || 9. hirsivarvin karkea varaus, kattovasojen teko, lattian koolingit valmiiksi. Mukana: Romu, Reko, Supi, Jenni, Viski | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 25.-27.9.2009 || 9. hirsivarvi valmiiksi, kattovasojen kiinnitys, katon laudoitus, tervahuovan asennus, katto saatiin valmiiksi räystäslautojen pintakäsittelyä lukuunottamatta, lattialaudoista kiinnitettiin yli puolet. Mukana: Romu, Ile, Sorvi, Ansu | |||
|- style="vertical-align: top;" | |||
|align="right"| 10.10.2009 || Lattia ja tulisija. Mukana: Romu, Ile, Ansu, Viski, Supi, Niso, Reko | |||
|} | |} | ||
[[Luokka:Juhlalaavu]] | |||
[[Luokka: | |||
[[Luokka:Aikajanat]] | [[Luokka:Aikajanat]] |
Nykyinen versio 10. lokakuuta 2009 kello 20.11
Aikataulu
Vaihe | Työmääräarvio | Määrä | Tehty | Valmiusaste | Tavoite | Toteutunut |
Parkkaus: 2006 kaadetut puut kuorittu | 8 htp | 133 jm | 133 jm | 100% | 30.6.2006 | 12.7.2006 |
Suunnittelu: suunnitelmat hyväksytty JH:ssa | 5 htp | 100% | 30.12.2006 | 30.12.2006 | ||
Hirsien hankinta: tarvittava määrä puuta kaadettu, karsittu ja katkottu mittaansa | 10 htp | 141 jm | 141 jm | 100% | 28.2.2007 | 11.2.2007 |
Hirsien kuljetus: Kaikki rakennuspuut Suurella Savulla | 30 htp | 100% | 30.4.2007 | 3.2.2008 | ||
Parkkaus: 2007 kaadetut puut kuorittu | 3 htp | 52 jm | 52 jm | 100% | 30.6.2007 | 26.5.2007 |
Pohja ja perustukset: kuopat, täytöt ja pilarit tehty | 6 htp | 6 kpl | 6 kpl | 100% | 1.9.2007 | 9.9.2007 |
Hirsien kuljetus: Kaikki rakennuspuut rakennuspaikalla | 30 htp | 188 jm | 188 jm | 100% | 30.6.2008 | 1.11.2008 |
Kehikon veisto ja pystytys: Kehikko valmis | 50 htp | 8 varvia | 8 varvia | 100% | 30.6.2009 | 9.5.2009 |
Katto: Katto valmis ja pitää sadetta | 5 htp | 100% | 1.9.2009 | 27.9.2009 | ||
Lattia: Lattia valmis | 4 htp | 100% | 1.9.2009 | 10.10.2009 | ||
Viimeistely: Tulisija perustettu, parkkaus-, veisto- ja muut rakennusjätteet siivottu ympäristöstä. | 10 htp | 40% | 1.9.2010 | |||
KOKO HANKE | 161 htp | 96% | 1.9.2010 |
Seuraavat sessiot
kevät 2010 | Jalkatralli, penkit, risujen siivous |
Tervetuloa mukaan!
Edelliset sessiot
27.-28.1.2006 | Kaadettiin puita, tukit #1 - #3. Kontti, Romu, Ilves-vartio. |
10.-11.2.2006 | Winter Games. Kaadettiin puita, tukit #4 - #8. Kontti, Romu, Jani, Hegu, PP-osastoa. |
19.2.2006 | Harvennettiin pieniä kuusia Gammin läheltä, kaikki polttopuiksi. Katkaistiin tukki #1 taipumisen estämiseksi. Testailtiin parkkausta. Kontti, Romu. |
25.-26.2.2006 | Poltettiin suurehko määrä havuja. Kaadettiin puita, tukit #9 - 14. Opeteltiin kaadon suuntausta kiilojen avulla. Poistettiin ylipaksut tyvet tukeista #6 - #8. Kontti, Romu, Lattunen. |
4.-5.3.2006 | Poltettiin melkein kaikki loput havut Suurelta Savulta. Kontti, Opa. |
24.-26.3.2006 | 1. luokan koulutusviikonloppu ja laavutalkoot Öögalla. El Mega-Extra-Super-Spessu-rykäisy; katkottiin ja roudattiin parkkuupaikalle yhteensä 30 pölliä, joista 6 ehdittiin jo parkatakin. Pylpyräsysteemi todettiin toimivaksi pöllien siirtelytavaksi. Sahauslistassa havaittiin pieniä puutteita ja epätarkkuuksia, jotka kuitenkin pystyttiin pääosin kompensoimaan jo työmaalla. Mukana hikoilemassa: Jenni, Jonttu, Hegu, Juha, Viski, Klasu, Supi, Sipi, Sakke, Ile, Wehka, Liinus, Leevi, Kontti ja Romu. Kuvia sessiosta: http://www.toimenpojat.fi/viewer.php?id=578 |
1.-2.4.2006 | Sudariretki Öögalla, parkattiin kuusi pölliä. Mukana parkkaamassa sohjosäässä: Appe, Api, Miku, Vepe, Tuisku, Smiide, Suski, Hyttynen, Omppu, Salama, Reko, Viski, Kontti ja Ile. |
8.4.2006 | Sorvi ja Ile kävivät parkkaamassa kolme pölliä lauantai-illan ratoksi |
11.-13.4.2006 | Romu sooloilemassa. Viski ja Ile käväisivät. Tukit 4.2, 5 ja 7 pätkitty. Pari pölliä parkattu, polttopuuasioita edistelty. Todettiin, että hirsien siirtely on ehdottomasti joukkuelaji. |
21.-23.4.2006 | Loppututkintoviikonloppu. B-2L parkattu ja iso kasa havuja poltettu. |
26.4.2006 | Kontti ja Romu rentoutumassa työpäivän jälkeen. A-8 parkattu. |
5.-7.5.2006 | Ex tempore-talkoot Öögalla. Viimeiset tukit, 6 ja 8, pätkitty. Parkattiin 5 hirttä ja lisättiin parkkuupölliin tuki lyhyiden hirsien parkkausta helpottamaan. Mukana: Kontti, Romu |
13.-14.5.2006 | Joukko toimareita Sauvaskabaa valmistelemassa ja grillailemassa. Parkattiin (C-4R, C-5R) ja roudattiin (A-7R, C-5L, C-4L). Mukana: Otso, Ile, Reko, Viski, Sipi, Supi ja Romu |
19.-20.5.2006 | Metsätalkoot Öögalla. Parkattiin ja roudattiin, roudattiin ja parkattiin. Mukana: Romu, Jonttu, Jenni, Viski, Leevi ja Liinus |
12.7.2006 | Talkoot. Parkattiin loput pöllit ja kannettiin rannasta tavaraa taapeliin saunan viereen. Viimeisteltiin saunan lattia. Mukana: Romu, Kontti, Hegu, Viski, Ile, Supi, Sipi. |
25.-27.8.2006 | SVPR:n Vj-kurssin kämppäviikonloppu. Siirrettiin A-8 rannasta Suurelle Savulle. Mukana: ? (ainakin Ile, ) |
12.-13.7.2006 | Hommailua Öögalla. Kuorittiin viimeiset pöllit ja viimeisteltiin saunan lattiaa. Mukana: Romu, Kontti, Jonttu, Supi, Viski |
6.11.2006 | Rakennustekninen suunnittelukokous Kololla viikko-ohjeiden jälkeen. Mukana: Supi, Sipi, Sakke, Viski, Ile, Kontti, Romu |
2. - 4.2.2007 | Urakointia hirsien ja ruuan parissa. Saatiin hommattua 7 speksien mukaista hirttä (B-5L, B-5R, B-6L, B-6R, C-5L, C-6L ja C-6R, yht. 19,2 m), pari varapalaa (J-1, J-2), komiat ainekset penkkeihin ja hyvä määrä polttopuutakin. Myös jäljet siivottiin ja osa havuista poltettiin. Mukana: Ahma-vartio Reko, Viski, Ile, Jonttu, Jenni, Linus, Kontti, Romu |
9.-11.2.2007 | Hirsien hankintaa (B-7L, B-7R, B-8R, C-7L, D-5, D-6 ja D-7), I-lk:n koulutusta ja yleistä kämppätalkoilua. Mukana: Viski, Reko, Ile, Sakke, Jeeba, Kontti, Jani, Supi, Vehka, Ale, Hegu, Romu, Risto, Coff, Puukko, Anttu, Panu, Leka |
20.-21.4.2007 | Hirsien parkkausta (B-7R, C-6L, C-6R, B-5R, C-5L, B-5L, C-7L) ja halkisahauksen harjoittelua - saatiin järeitä halaspuolikkaita ja lankkuja penkkejä ja pöytää varten. Samaan aikaan pp-osaston retken kanssa. Mukana: Kontti, Romu, Jani, Viski, PP-osastoa. |
11.-13.5.2007 | Hirsien parkkausta. Mukana: Romu, Jenni, Suski, Kontti, Sipi |
25.-27.5.2007 | Hirsien parkkausta ja yleistä talkoilua. Mukana: Kontti, Romu, Viski, Peltsi |
11.-12.8.2007 | Peskin lahjoittamien rakennustarvikkeiden kanniskelua, rakennuspaikan mittausta. Mukana: Romu, Peski |
7.-9.9.2007 | Peski toi lisää rakennustarvikkeita. Tehtiin perustukset. Roudattiin D-7, D-6 ja D-5 rakennuspaikalle. Mukana: Viski, Reko, Supi, Hillo, Ale, Sakke, Kontti, Panu, Leka, Puukko, Otto, Tuukka, Coff, Hyttynen, Sipuli, Romu |
2.-4.11.2007 | Lippukuntaretki. |
5.-6.1.2008 | Suunnittelukokous, syöpöttelyä ja talkoilua. |
1.-3.2.2008 | Talkoot. |
16.-18.5.2008 | PP-osaston retki, laavuhommia Öögalla. |
25.8.2008 | Hirsien kanniskelua ja ensimmäisen hirsivarvin paikalleen sovittelua iltapuhteina. Mukana: Viski, Reko, Ile, Romu, .. |
3.-4.10.2008 | Laavutalkoot. Haettiin tuntumaa nurkkien veistämiseen. Saatiin 1. hirsikerta valmiiksi ja rikottiin 2 moottorisahaa. Mukana: Ile, Romu, Kontti, Supi, Sorvi, JJ, Leena, Ahma-vartio. |
10.-12.10.2008 | Laavutalkoot. Saatiin viisi kakkosvarvin hirttä valmiiksi paikoilleen, tappituksineen päivineen. Henkilö- ja kalustovanhingoilta vältyttiin. Mukana: Ile, Romu, Liisa, Ansu, Supi, Sipi, Sorvi, JJ, Jenni, Jani, Viski, Ilkka/Koudat. |
17.-19.10.2008 | Laavutalkoot. Kakkosvarvi ja puolet kolmatta valmiiksi. Mukana: Ile, Romu, Viski, Supi, JJ, Leena. |
31.10. - 1.11.2008 | Eräpäivät Öögalla. Kolmas varvi valmiiksi ja neljättä alulle. Mukana: Ile, JJ, Romu, Supi, Sipi, Kontti, Jani. |
3.-5.4.2009 | Talkoot ja sudariretki Öögalla. Neljäs varvi valmiiksi ja viidettä alulle. Mukana: Ile, Supi, Romu, Api, Spock, Kontti. |
17.-19.4.2009 | Kehikon veistäminen jatkui tähänastisen historian tuloksekkaimmalla rupeamalla. Viides hirsikerta valmiiksi ja puolet seuraavastakin seinään, tappeineen päivineen. Mukana: Romu, Ile ja Jonttu |
24.-26.4.2009 | 6. varvi valmiiksi, 7. kahden hirren tarkkaa varausta vaille. Nostettiin A-8 kehikon päälle valmiiksi seuraavaa kerraa varten. Mukana: Romu, Viski, Liisa, Sipi, Supi, Jonttu, Jenni, Veikko, Muffe, Kontti |
8.-10.5.2009 | Kehikko veistettiin valmiiksi. Mukana: Romu, Ile, JJ, Viski, Liisa, Jonttu, Sipi, Supi, Mallu |
11.-13.9.2009 | 9. hirsivarvin karkea varaus, kattovasojen teko, lattian koolingit valmiiksi. Mukana: Romu, Reko, Supi, Jenni, Viski |
25.-27.9.2009 | 9. hirsivarvi valmiiksi, kattovasojen kiinnitys, katon laudoitus, tervahuovan asennus, katto saatiin valmiiksi räystäslautojen pintakäsittelyä lukuunottamatta, lattialaudoista kiinnitettiin yli puolet. Mukana: Romu, Ile, Sorvi, Ansu |
10.10.2009 | Lattia ja tulisija. Mukana: Romu, Ile, Ansu, Viski, Supi, Niso, Reko |