Ero sivun ”Pohjanmaan Partiolaiset/piirin kokous” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 76: | Rivi 76: | ||
|- | |- | ||
| [[3. lokakuuta|3.10.]][[2015]] | | [[3. lokakuuta|3.10.]][[2015]] | ||
|| syyskokous [[2015]] || style="background: #FFFFCC" | Kokkola || 18/84 || 47/ || Julkilausuman otsikkona oli "[http://pohjanmaa.partio.fi/uutiset/yhteisvastuukerays-mahdollistaa-partion-yha-useammalle Yhteisvastuukeräys mahdollistaa partion yhä useammalle]". Kahvin aikana vaihdettiin kokemuksia oman lippukunnan hyvistä toimintatavoista ja puitiin sääntömuutosesitystä.|| Essi Mäyrä, [[Pohjan Ilves]] || | || syyskokous [[2015]] || style="background: #FFFFCC" | Kokkola || 18/84 || 47/ || Julkilausuman otsikkona oli "[http://pohjanmaa.partio.fi/uutiset/yhteisvastuukerays-mahdollistaa-partion-yha-useammalle Yhteisvastuukeräys mahdollistaa partion yhä useammalle]". Kahvin aikana vaihdettiin kokemuksia oman lippukunnan hyvistä toimintatavoista ja puitiin sääntömuutosesitystä.|| Essi Mäyrä, [[Pohjan Ilves]] || [http://pohjanmaa.partio.fi/content/2015-syyskokous-poytakirja-hyvaksytty] | ||
|- | |- | ||
| [[10. tammikuuta|10.1.]][[2016]] | | [[10. tammikuuta|10.1.]][[2016]] | ||
|| ylimääräinen kokous [[2016]] || style="background: #CCE0FF" | Oulu || 13/83 || 32/127 || Kokous pidettiin Tuulevat- luottamushenkilöpäivien jälkeen. Kokous valitsi piirihallitukseen koulutuksesta ja aikuistuesta vastaavan jäsenen. || Riitu Kerola [[Oulun Valppaat]] || | || ylimääräinen kokous [[2016]] || style="background: #CCE0FF" | Oulu || 13/83 || 32/127 || Kokous pidettiin Tuulevat- luottamushenkilöpäivien jälkeen. Kokous valitsi piirihallitukseen koulutuksesta ja aikuistuesta vastaavan jäsenen. || Riitu Kerola [[Oulun Valppaat]] || [http://pohjanmaa.partio.fi/sites/default/files/related_files/2016_ylimaar_kokous_poytakirja.pdf] | ||
|- | |- | ||
| [[19. maaliskuuta|19.3.]][[2016]] | | [[19. maaliskuuta|19.3.]][[2016]] | ||
|| kevätkokous [[2016]] || style="background: #CCE0FF" | Oulu || 18/83 || 46/127 || Julkilausuman otsikkona oli "[http://pohjanmaa.partio.fi/sites/default/files/related_files/2016_kevatkokous_julkilausuma.pdf Partiolainen on kaikkien kaveri]". Kahvin aikana oli käsittelyssä mm. [[Myötäpäivät|Myötäpäivät 2017]], alueiden välinen yhteistyö ja piirin kaksivuotislinjaukset. || [[Pohjois-Pohjanmaan_Partiopiiri/Henkilöitä#Reijo_Sallinen|Reijo Sallinen]] [[Oulun Metsänkävijät]] || | || kevätkokous [[2016]] || style="background: #CCE0FF" | Oulu || 18/83 || 46/127 || Julkilausuman otsikkona oli "[http://pohjanmaa.partio.fi/sites/default/files/related_files/2016_kevatkokous_julkilausuma.pdf Partiolainen on kaikkien kaveri]". Kahvin aikana oli käsittelyssä mm. [[Myötäpäivät|Myötäpäivät 2017]], alueiden välinen yhteistyö ja piirin kaksivuotislinjaukset. || [[Pohjois-Pohjanmaan_Partiopiiri/Henkilöitä#Reijo_Sallinen|Reijo Sallinen]] [[Oulun Metsänkävijät]] || [http://pohjanmaa.partio.fi/sites/default/files/related_files/2016_kevatkokous_poytakirja_hyvaksytty.pdf] | ||
|- | |- | ||
| [[1. lokakuuta|1.10.]][[2016]] | | [[1. lokakuuta|1.10.]][[2016]] | ||
|| syyskokous [[2016]] || style="background: #FFCCCC" | Seinäjoki || 23/83 || 51/127 || Kokous ei jättänyt julkilausumaa. Kahvin aikana kerättiin mm. "kolme toivetta lippukunnalta" || Katja Jokinen, [[Vaasan Partiotytöt]]|| | || syyskokous [[2016]] || style="background: #FFCCCC" | Seinäjoki || 23/83 || 51/127 || Kokous ei jättänyt julkilausumaa. Kahvin aikana kerättiin mm. "kolme toivetta lippukunnalta" || Katja Jokinen, [[Vaasan Partiotytöt]]|| [http://pohjanmaa.partio.fi/sites/default/files/related_files/2016_syyskokous_poytakirja_2.docx.pdf] | ||
|- | |||
| [[26. maaliskuuta|26.3.]][[2017]] | |||
|| kevätkokous [[2017]] || style="background: #FFFFCC" | Raudaskylä || 23/80 || 57/140 || Julkilausuman otsikko oli "Partion säilyttävä matalan kynnyksen harrastuksena" || Arttu Tanner, [[Oulun Metsänkävijät]]|| | |||
|} | |} | ||
Versio 26. maaliskuuta 2017 kello 23.27
Piirin kokous käyttää piirin toiminnassa sen korkeinta päätäntävaltaa. Piiri kokoontuu sääntöjen mukaisesti kaksi kertaa vuodessa. Tämän lisäksi voidaan pitää ylimääräisiä kokouksia. Pohjanmaan Partiolaiset on viimeksimainittuja pitänyt piirihallituksen henkilövaalien täydentämiseksi kaksi kertaa, tammikuussa 2012 ja 2013.
Vuonna 2008 ei kevätkokousta pidetty. Syynä oli vasta toimintansa aloittaneen piirin tilanne: kevätkokouksen päätettäväksi kuuluvia asioita (esim. edellisen hallituksen tili- ja vastuuvapaudesta päättäminen) ei silloin vielä ollut kertynyt.
Luettelo Pohjanmaan Partiolaisten jäsenkokouksista
Piirin kevät- ja syyskokoukset järjestetään vuorotellen piirin pohjois-, keski- ja eteläosassa. Ylimääräiset kokoukset on pidetty piirin luottamaushenkilöpäivien yhteydessä ja ko. päivien pitopaikkakunnalla. Taulukossa varsinaisten kokousten pohjavärinä on etelän paikkakuntien kohdalla punertava, keskiosan paikkakuntien kellertävä ja pohjoisosan paikkakuntien sinertävä.
Pohjanmaan Partiolaiset on pitänyt jäsenkokouksiaan seuraavasti:
päiväys | tyyppi | kokouspaikka | edustettuja lippukuntia(1 | edustettuja ääniä | huom. | kokouksen puheenjohtaja | linkki pöytäkirjaan |
---|---|---|---|---|---|---|---|
29.9.2007 | piirin perustava kokous | Kokkola | 57 | 57 | Jarkko Mäkinen, Tampereen Kotkat | [1] | |
kevätkokous 2008 | - | - | - | kevätkokousta 2008 ei pidetty vasta olleen perustamiskokouksen takia. | - | - | |
11.10.2008 | syyskokous 2008 | Oulu | 23/82 | ?/142 | Antti "Aake" Kerola, Toimarit | [2] | |
21.3.2009 | kevätkokous 2009 | Seinäjoki | 57/82 | ?/142 | Maritta Sipilä, Simpsiön Karhut | [3] | |
31.10.2009 | syyskokous 2009 | Kokkola | 16/82 | ?/142 | Virve "Leuku" Pulkkinen, Pateniemen Polunpolkijat | [4] | |
20.3.2010 | kevätkokous 2010 | Oulu | 20/82 | 42/142 | Piirin historian ensimmäinen lippukunta-café, jossa tehtiin toiminnansuunnittelua 2011-12. | Hannu "Hande" Luukinen, Limingan Niittykärpät | [5] |
9.10.2010 | syyskokous 2010 | Seinäjoki | 20/82 | ?/142 | Lippukunta-cafén aiheena piirieiri 2012 | Jaakko "Piitu" Piitulainen, Kurikan Korvenkävijät | [6] |
19.3.2011 | kevätkokous 2011 | Kokkola | 18/82 | 38/142 | Lippukunta-café. | Timo "Hissu" Tuovinen, Samposet | [7] |
15.10.2011 | syyskokous 2011 | Oulu | 18/82 | 38/128 | Lippukunta-cafén aiheena kasvu. | Markku Lukkarinen, Pohjan Veikot | [8] |
15.1.2012 | ylimääräinen kokous | Kauhava | ?/82 | ?/128 | Kokous pidettiin Tuulevat- luottamushenkilöpäivien yhtydessä. | ? | |
24.3.2012 | kevätkokous 2012 | Lapua | 16/82 | 35/128 | Lippukunta-cafén aiheena laatu. | Leena Takamaa, Simpsiön Karhut | [9] |
6.10.2012 | syyskokous 2012 | Kokkola | 20/83 | 45/131 | Lippukunta-cafén aiheen aikuisten rekrytointi ja lippukunnan ulkosuhteet. Valitsematta jäivät talousryhmän puheenjohtaja ja projektiministeri. Koulutusryhmän puheenjohtajan tultua valittua piirin varajohtajaksi myös koulutusryhmän puheenjohtaja tuli avoimeksi. | Arttu Tanner, Oulun Metsänkävijät | [10] |
13.1.2013 | ylimääräinen kokous 2013 | Ylivieska | 11/83 | 21/131 | Piirihallitusta täydennettiin projektiministerin sekä talousryhmän ja koulutusryhmän puheenjohtajan osalta. | Arttu Tanner, Oulun Metsänkävijät | [11] |
23.3.2013 | kevätkokous 2013 | Oulu | 20/83 | 45/131 | Lippukunta-caféssa aiheina Myötäpäivät 2013, talvileiri 2015, aikuisuus ja avoimmuus. Kokous jätti piirin historiansa ensimmäisen julkilausuman "Perheillä on oikeus yhteiseen ja monipuoliseen harrastukseen" | Tommi Salo, Viessojat | [12] |
5.10.2013 | syyskokous 2013 | Seinäjoki | 19/83 | 41/127 | Lippukunta-caféssa käsiteltiin toiminnanalojen ajankohtaisia asioita. Kokous jätti julkilausuman "Lapsilla ja nuorilla on oltava tekemisen paikkoja!". | Jari Nieminen, Härmän Tähystäjät | [13] |
12.1.2014 | ylimääräinen kokous 2014 | Oulu | 14/83 | 36/127 | Kokous pidettiin Tuulevat- luottamushenkilöpäivien jälkeen. Kokous valitsi piirinjohtajan ja projektiministerin molempien pestien tultua auki edeltäjien erottua tehtävistään. Piirin varajohtajan pesti tuli auki entisen varajohtajan tultua valituksi piirinjohtajaksi. | Tommi "Ruma" Haarala, Pohjolan Pirteät | [14] |
22.3.2014 | kevätkokous 2014 | Kokkola | 16/83 | 41/127 | Kokous jätti julkilausuman "Laadukas partiotoiminta vaatii tiloja ja retkeilymaastoja". | Valtteri Karhu, Vaasan Metsäveikot | [15] |
4.10.2014 | syyskokous 2014 | Oulu | 18/84 | 40/134 | Julkilausuman otsikkona oli "Nuorisotyö tarvitsee aikuisten tukea". | Petteri Juusola, Pohjan Veikot | [16] |
21.3.2015 | kevätkokous 2015 | Seinäjoki | 22/84 | 52/134 | Julkilausuman otsikkona oli "Turvallisesti yhdessä - ohjeistus tukee lasten ja nuorten kasvua partiossa". Lippukunta-cafén aiheena puolestaan oli mm. Roihu-finnjamboree, kansainvälisyys, kasvuprojekti Noste, samoaja- ja vaeltajaohjelma. | Maritta Sipilä, Simpsiön Karhut | |
3.10.2015 | syyskokous 2015 | Kokkola | 18/84 | 47/ | Julkilausuman otsikkona oli "Yhteisvastuukeräys mahdollistaa partion yhä useammalle". Kahvin aikana vaihdettiin kokemuksia oman lippukunnan hyvistä toimintatavoista ja puitiin sääntömuutosesitystä. | Essi Mäyrä, Pohjan Ilves | [17] |
10.1.2016 | ylimääräinen kokous 2016 | Oulu | 13/83 | 32/127 | Kokous pidettiin Tuulevat- luottamushenkilöpäivien jälkeen. Kokous valitsi piirihallitukseen koulutuksesta ja aikuistuesta vastaavan jäsenen. | Riitu Kerola Oulun Valppaat | [18] |
19.3.2016 | kevätkokous 2016 | Oulu | 18/83 | 46/127 | Julkilausuman otsikkona oli "Partiolainen on kaikkien kaveri". Kahvin aikana oli käsittelyssä mm. Myötäpäivät 2017, alueiden välinen yhteistyö ja piirin kaksivuotislinjaukset. | Reijo Sallinen Oulun Metsänkävijät | [19] |
1.10.2016 | syyskokous 2016 | Seinäjoki | 23/83 | 51/127 | Kokous ei jättänyt julkilausumaa. Kahvin aikana kerättiin mm. "kolme toivetta lippukunnalta" | Katja Jokinen, Vaasan Partiotytöt | [20] |
26.3.2017 | kevätkokous 2017 | Raudaskylä | 23/80 | 57/140 | Julkilausuman otsikko oli "Partion säilyttävä matalan kynnyksen harrastuksena" | Arttu Tanner, Oulun Metsänkävijät |
1) oikeanpuoleinen luku viittaa kaikkien lippukuntalistaan merkittyjen lippukuntien määrään. Näistä kaikki eivät ole piirin jäseniä eivätkä näin ollen äänioikeutettuja. Esim. kevätkokouksessa 2015 äänioikeutettuja lippukuntia oli 78.