Ero sivun ”Piirineuvosto” versioiden välillä
(Yleistä - tekstin korjaus oikeaksi + tietojen päivitys kauden 2019-2020 mukaiseksi) |
|||
(Yhtä välissä olevaa versiota toisen käyttäjän tekemänä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Piirineuvosto on [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|Pääkaupunkiseudun Partiolaisten]] korkein | Piirineuvosto on [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|Pääkaupunkiseudun Partiolaisten]] korkein päättävä elin piirin kokousten välillä ja vastaa yhdistyslain valtuutettuja. Piirineuvoston edustajat valitaan piirin kokouksessa kaksivuotiskaudelle. Piirineuvostoon kuuluu puheenjohtaja, 29 vaalipiireittäin valittavaa edustajaa sekä heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Mikäli varsinaisen jäsenen henkilökohtainen varajäsen ei pääse paikalle, toimii saman vaalipiirin toinen varajäsenen hänen sijastaan äänivaltaisena edustajana. Edustajien määrä määräytyy alueen jäsenmäärien mukaan. | ||
===Piirineuvosto | ===Piirineuvosto kaudella 2019-2020=== | ||
Puheenjohtaja: | Puheenjohtaja: [[Käyttäjä:Mallu|Antti 'Mallu' Malin]] [[Toimen Pojat]] | ||
== | Varapuheenjohtajat: | ||
'''[[ | *Pinja Korvenoja [[Hespartto]] | ||
* | *Iiro Lehtiniemi [[Haukkavuoren Haltiat]] | ||
* | |||
==Espoo== | |||
'''[[ELLI|Elli - Etelä-Espoon lippukunnat]] (2)''' | |||
*Pihla Pitkänen [[Karhunvartijat]], varajäsenenä Akseli Konttas [[Lounapartio]] | |||
*Iiro Lehtiniemi (varapuheenjohtaja) [[Haukkavuoren Haltiat]], Mimi Rantanen [[Karhunvartijat]] | |||
'''[[Järeä|Järeä - Järvi-Espoon Eräpartiolaiset ry:n espoolaiset ja kauniaislaiset lippukunnat sekä Huuhkajaportin Vartijat]] (2)''' | |||
*Atte Kononen [[Huuhkajaportin Vartijat]], Ilkka Lehto [[Toimen Pojat]] | |||
*Harri 'Roope' Heinonen [[Kilon Kipinät]], Mikko Laakkonen [[Toimen Pojat]] | |||
'''[[Vanha-Espoon_alueen_lippukuntaryhmittymä|Vespa - Vanha-Espoon alueen lippukunnat]] (3)''' | |||
*Laura Kanninen [[Vaaran Vaeltajat]], Santeri Salo [[Vaaran Vaeltajat]] | |||
*Iida Rotko [[Järvihaukat]], Juuso Jaakkola [[Järvihaukat]] | |||
*Henry Konnos [[Niipperin Nuolihaukat]], Niilo Lehtikuja [[Niipperin Nuolihaukat]] | |||
'''[[tammi|Tapiolan ja Matinkylän alueen lippukunnat]] (3)''' | |||
*Aino Hokkanen [[Olarinmäen Samoojat]], Henri Kekäläinen [[Merimetsot]] | |||
*Marianne Laurikainen [[Olarinmäen Samoojat]], Hanna Arimo [[Tapiolan Metsänkävijät]] | |||
*Nelli Heikkinen [[Merimetsot]], Hanna Salminen [[Olarinmäen Samoojat]] | |||
'''[[ | ==Helsinki== | ||
* | '''[[Etelä-Helsinki]] (2)''' | ||
* | *Tiina Riihilahti-Jylhä [[Lauttasaaren Luotsitytöt]], Petka Sotkasiira [[Lauttasaaren Luotsitytöt]] | ||
*Anna Enbuske [[Lauttasaaren Luotsitytöt]], Jessica Holmqvist [[Lauttasaaren Luotsitytöt]] | |||
'''[[Keski-Helsinki]] (2)''' | '''[[Keski-Helsinki]] (2)''' | ||
* | *Pinja Korvenoja (varapuheenjohtaja) [[Hespartto]], Otto Hyytiälä [[Töölön Siniset]] | ||
* | *Tuuli Ahonen [[Helsingin Erä-Majavat]], Kaisa Pasanen [[Viestitytöt]] | ||
'''[[ | '''[[Länsi-Helsinki]] (3)''' | ||
* | *Henri Leppänen [[Susiveikot]], Oona Sievänen [[Susiveikot]] | ||
* | *Jussi Tiihonen [[Vuoren Valppaat]], Renja Tilander [[Vuoren Valppaat]] | ||
*Tiina Varhee [[Helsingin Metsänkävijät]], Sanni Pohjannoro [[Helsingin Metsänkävijät]] | |||
'''[[Pohjois-Helsinki]] (2)''' | |||
*Milena Holstein [[Vuokot]], Sini-Pilvi Silen [[Oulunkylän Käskynhaltijat]] | |||
*Veera Kallio [[Vuorenhaltiat]], Marianna Rastas [[Vuorenhaltiat]] | |||
'''[[Koillis-Helsinki]] (2)''' | '''[[Koillis-Helsinki]] (2)''' | ||
* | *Maija Ovaska [[Helsingin Erä-Leijonat]], Veikko Jääskeläinen [[Helsingin Erä-Leijonat]] | ||
* | *Inka Kekäläinen [[Merimetsot]], Leevi Rönty [[Olarinmäen Samoojat]] (Tammessa neljä ehdokasta, piirin kokouksen päätöksellä Inka Koillis-Helsingin vajaalle paikalle) | ||
'''[[Kaakkois-Helsinki]] (2)''' | '''[[Kaakkois-Helsinki]] (2)''' | ||
* | *Pauliina Moilanen [[Tammisalon Metsänkävijät]], Johannes Lares [[Laajasalon Siniset]] | ||
* | *Miré Mertanen [[Laajasalon Siniset]], Siiri Veijonen [[Tammisalon Metsänkävijät]] | ||
'''[[Itä-Helsinki]] (2)''' | |||
'''[[ | *Lassi Heinilä [[Vartiovuoren Pojat]], Pyry Vilkko [[Vartiovuoren Pojat]] | ||
* | *Tilma Nieminen [[Vuosaaren Vesipääskyt]], Heidi Launiainen [[Helsingin Kotkat]] | ||
* | |||
==Vantaa== | ==Vantaa== | ||
'''[[vantaa itäinen|Vantaa Itäinen]] ( | '''[[vantaa itäinen|Vantaa Itäinen]] (2)''' | ||
* | *Virpi Toivonen [[Korson Honkapartio]], Hanna Laine [[Sotungin Tuliketut]] | ||
*Iiris Kihlström [[Sotungin Tuliketut]], Elina Hiltunen [[Sotungin Tuliketut]] | *Iiris Kihlström [[Sotungin Tuliketut]], Elina Hiltunen [[Sotungin Tuliketut]] | ||
'''[[vantaa läntinen|Vantaa Läntinen]] (2)''' | '''[[vantaa läntinen|Vantaa Läntinen]] (2)''' | ||
* | *Senni Linden [[Kartanopartio]], Kasperi Jääskeläinen [[Vantaan Metsänkävijät]] | ||
* | *Lauri Lehmonen [[Vantaan Metsänkävijät]], Sami Mattson [[Vantaan Metsänkävijät]] | ||
[[Luokka: Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | [[Luokka: Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] |
Nykyinen versio 1. maaliskuuta 2020 kello 14.31
Piirineuvosto on Pääkaupunkiseudun Partiolaisten korkein päättävä elin piirin kokousten välillä ja vastaa yhdistyslain valtuutettuja. Piirineuvoston edustajat valitaan piirin kokouksessa kaksivuotiskaudelle. Piirineuvostoon kuuluu puheenjohtaja, 29 vaalipiireittäin valittavaa edustajaa sekä heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Mikäli varsinaisen jäsenen henkilökohtainen varajäsen ei pääse paikalle, toimii saman vaalipiirin toinen varajäsenen hänen sijastaan äänivaltaisena edustajana. Edustajien määrä määräytyy alueen jäsenmäärien mukaan.
Piirineuvosto kaudella 2019-2020
Puheenjohtaja: Antti 'Mallu' Malin Toimen Pojat
Varapuheenjohtajat:
- Pinja Korvenoja Hespartto
- Iiro Lehtiniemi Haukkavuoren Haltiat
Espoo
Elli - Etelä-Espoon lippukunnat (2)
- Pihla Pitkänen Karhunvartijat, varajäsenenä Akseli Konttas Lounapartio
- Iiro Lehtiniemi (varapuheenjohtaja) Haukkavuoren Haltiat, Mimi Rantanen Karhunvartijat
- Atte Kononen Huuhkajaportin Vartijat, Ilkka Lehto Toimen Pojat
- Harri 'Roope' Heinonen Kilon Kipinät, Mikko Laakkonen Toimen Pojat
Vespa - Vanha-Espoon alueen lippukunnat (3)
- Laura Kanninen Vaaran Vaeltajat, Santeri Salo Vaaran Vaeltajat
- Iida Rotko Järvihaukat, Juuso Jaakkola Järvihaukat
- Henry Konnos Niipperin Nuolihaukat, Niilo Lehtikuja Niipperin Nuolihaukat
Tapiolan ja Matinkylän alueen lippukunnat (3)
- Aino Hokkanen Olarinmäen Samoojat, Henri Kekäläinen Merimetsot
- Marianne Laurikainen Olarinmäen Samoojat, Hanna Arimo Tapiolan Metsänkävijät
- Nelli Heikkinen Merimetsot, Hanna Salminen Olarinmäen Samoojat
Helsinki
Etelä-Helsinki (2)
- Tiina Riihilahti-Jylhä Lauttasaaren Luotsitytöt, Petka Sotkasiira Lauttasaaren Luotsitytöt
- Anna Enbuske Lauttasaaren Luotsitytöt, Jessica Holmqvist Lauttasaaren Luotsitytöt
Keski-Helsinki (2)
- Pinja Korvenoja (varapuheenjohtaja) Hespartto, Otto Hyytiälä Töölön Siniset
- Tuuli Ahonen Helsingin Erä-Majavat, Kaisa Pasanen Viestitytöt
Länsi-Helsinki (3)
- Henri Leppänen Susiveikot, Oona Sievänen Susiveikot
- Jussi Tiihonen Vuoren Valppaat, Renja Tilander Vuoren Valppaat
- Tiina Varhee Helsingin Metsänkävijät, Sanni Pohjannoro Helsingin Metsänkävijät
Pohjois-Helsinki (2)
- Milena Holstein Vuokot, Sini-Pilvi Silen Oulunkylän Käskynhaltijat
- Veera Kallio Vuorenhaltiat, Marianna Rastas Vuorenhaltiat
Koillis-Helsinki (2)
- Maija Ovaska Helsingin Erä-Leijonat, Veikko Jääskeläinen Helsingin Erä-Leijonat
- Inka Kekäläinen Merimetsot, Leevi Rönty Olarinmäen Samoojat (Tammessa neljä ehdokasta, piirin kokouksen päätöksellä Inka Koillis-Helsingin vajaalle paikalle)
- Pauliina Moilanen Tammisalon Metsänkävijät, Johannes Lares Laajasalon Siniset
- Miré Mertanen Laajasalon Siniset, Siiri Veijonen Tammisalon Metsänkävijät
Itä-Helsinki (2)
- Lassi Heinilä Vartiovuoren Pojat, Pyry Vilkko Vartiovuoren Pojat
- Tilma Nieminen Vuosaaren Vesipääskyt, Heidi Launiainen Helsingin Kotkat
Vantaa
Vantaa Itäinen (2)
- Virpi Toivonen Korson Honkapartio, Hanna Laine Sotungin Tuliketut
- Iiris Kihlström Sotungin Tuliketut, Elina Hiltunen Sotungin Tuliketut
Vantaa Läntinen (2)
- Senni Linden Kartanopartio, Kasperi Jääskeläinen Vantaan Metsänkävijät
- Lauri Lehmonen Vantaan Metsänkävijät, Sami Mattson Vantaan Metsänkävijät