Ero sivun ”Sauvojapojat” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
| | |- | ||
| | | colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Sauvojapojat''' | ||
| | |- | ||
| | | colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | ||
| | |- | ||
| | | Perustettu: || [[1950]] | ||
| | |- | ||
| | | Jäsenmäärä: || noin 90 | ||
| | |- | ||
| | | Lyhenne: || Sapo | ||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Sauvo | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[Alue]]: || [[Altti]] | |||
|- | |||
| [[Taustayhteisö]]: || Sauvo-Karunan seurakunta | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || Sininen huivimerkillä | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || Ruskea | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivimerkki]]: || | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Lippu]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | http://www.peimari.fi/sauvojapojat | |||
|} | |||
'''Sauvojapojat''' (Sapo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu [[poikalippukunta]]. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. Ennen näitä Sauvossa toimi ainakin vuonna [[1911]] Sauvon partioseura sekä myöhemmin Sauvon partiolaisten sekalippukunta. Sauvojapojat käyttää ruskeaa [[partiopaita]]a ja pitää kokoontumisensa [[Kolo]]lla Sauvon kunnanviraston alakerrassa, Hakkistyttöjen kolon vieressä. Lisäksi Sauvojapojilla, kuten myös Hakkistytöillä,on käytössään Tapilan mökki ja Vikanokan leirintäalue. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 90 henkeä. Sauvojapojilla on oma lippukuntalehti, Sapoteesi. | '''Sauvojapojat''' (Sapo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu [[poikalippukunta]]. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. Ennen näitä Sauvossa toimi ainakin vuonna [[1911]] Sauvon partioseura sekä myöhemmin Sauvon partiolaisten sekalippukunta. Sauvojapojat käyttää ruskeaa [[partiopaita]]a ja pitää kokoontumisensa [[Kolo]]lla Sauvon kunnanviraston alakerrassa, Hakkistyttöjen kolon vieressä. Lisäksi Sauvojapojilla, kuten myös Hakkistytöillä,on käytössään Tapilan mökki ja Vikanokan leirintäalue. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 90 henkeä. Sauvojapojilla on oma lippukuntalehti, Sapoteesi. | ||
Rivi 20: | Rivi 44: | ||
: | : | ||
:''Sauvojapojat, hei hurraa!'' | :''Sauvojapojat, hei hurraa!'' | ||
{{tynkä/Lippukunnat}} | {{tynkä/Lippukunnat}} |
Versio 19. lokakuuta 2006 kello 03.18
Sauvojapojat | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 1950 |
Jäsenmäärä: | noin 90 |
Lyhenne: | Sapo |
Alue | |
Toiminta-alue: | Sauvo |
Partiopiiri: | Varsinais-Suomen Partiopiiri |
Alue: | Altti |
Taustayhteisö: | Sauvo-Karunan seurakunta |
Tunnukset | |
Huivi: | Sininen huivimerkillä |
Partiopaita: | Ruskea |
Huivimerkki: | |
Lippu: | |
Kotisivut | |
http://www.peimari.fi/sauvojapojat |
Sauvojapojat (Sapo) on Sauvossa toimiva, vuonna 1950 perustettu poikalippukunta. Sauvojapoikien sisarlippukunta on Hakkistytöt. Ennen näitä Sauvossa toimi ainakin vuonna 1911 Sauvon partioseura sekä myöhemmin Sauvon partiolaisten sekalippukunta. Sauvojapojat käyttää ruskeaa partiopaitaa ja pitää kokoontumisensa Kololla Sauvon kunnanviraston alakerrassa, Hakkistyttöjen kolon vieressä. Lisäksi Sauvojapojilla, kuten myös Hakkistytöillä,on käytössään Tapilan mökki ja Vikanokan leirintäalue. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 90 henkeä. Sauvojapojilla on oma lippukuntalehti, Sapoteesi.
Huuto
- Zimmalakka zimmalakka zaa zaa zaa,
- pummalakka pummalakka paa paa paa,
- Sauvojapojat, hei hurraa!
Ansiomerkit | Kilpailut | Lehti | Piirileirit | Tukisäätiö
Altti | Kaakkois-Turku | Kaarina | Koillis-Turku | Leijankorpi | Lounais-Turku | Luoteis-Turku | Maarian Partioyhtymä | Pohjoiskulma | Rannikkoseutu | Salo | Saviseutu
Ahertajat | Alastaron Jyväset | Auran Eräkurjet | Auran Tytöt | Auran Tähti Pojat | Hakkistytöt | Halikon Siniset | Henrikin Tapulitytöt | Hirvensalon Eräpojat | Ilpoisten Vuorenkävijät | Jokikylän Pojat | Kaarinan Korpiklaani | Kaarinan Ristiritarit | Kaarinan Sädetytöt | Kairankiertäjät | Kakskerran Kaksoispiste | Kiikalan Kelopartio | Kolkankävijät | Koroisten Ritarit | Koroisten Sarpiot | Kosken Kerkät | Kupittaan Henrikinpojat | Kustavin Merikotkat | Kuusenkävyt | Kuusiston Linnanyrjänät | Kyrön Kiurut ja Kokot | Laitilan Eräsissit | Laitilan Lumikit | Leirisiskot | Liedon Eränkävijät | Littoisten Pirtapiiat | Loimaan Nuotioloimut | Loimaan Saviset | Lokalahden Erälokit | Louhen Tytöt | Lähteen Tytöt ja Pojat | Lätynkääntäjät | Maarian Kämmekät | Maarian Tähkät | Marjatat | Marttilan Martit | Maskun Hemmingin Pojat | Maskun Hemmingin Tyttäret | Mellilän Menninkäiset | Merenkävijät | Merimaskun Reimarit | Mietoisten Kolopuutintit | Mikaelin Sinikellot | Mikon Pojat | Mustavuoren Sissit | Muurlan Muurahaiset | Mynämäen Maahiset | Naantalin Siniset | Nousiaisten Henrikin lippukunta | Nuotiotytöt | Paraisten Merikotkat | Partio-Puhurit | Perttelin Piketit | Piikkiön Tammipartio | Puhurin Pojat | Pyhän Laurin Ritarit (V-SP) | Pyhärannan Korpiankkurit | Pöytyän Pöllöt | Raision KilliNallit | RajakivenKiertäjät | Rantakaarinat | Ruskon Maunun-Partio | Rymättylän Märssyvahdit | Salon Eränkävijät | Salon Leiriveikot | Sauvojapojat | Suomusjärven Mesoliitit | Tarvan Tapiot | Tavastin Liljat | Toivon Erätytöt | Tornikotkat | Tornipääskyt | Tupshaukat | Turun Eränkävijät | Turun Meripeikot | Turun Metsänkävijät | Turun Mikaelin Siniset | Turun Partio-Sissit | Turun Sinikotkat | Turun Suuntaveljet | Turun Tähti-Tytöt | Turun Versot | Tuulihaukat | Uudenkaupungin Merihait | Vaakun Vartijat | Vahdon Korvenkävijät | Varsinais-Suomen Samoilijat | Vehmaan Lustaset | Yläneen Korpijunkkarit | Ypäjän Eränkävijät