Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(+ 155 ja 156) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(9 välissä olevaa versiota 3 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 3: | Rivi 3: | ||
{| cellpadding="3" style="text-align: left;" | {| cellpadding="3" style="text-align: left;" | ||
!Nro || Nimi || Partionimi || Lippukunta || Piiri || Myöntämisajankohta|| Paikka | !Nro || Nimi || Partionimi || Lippukunta || Piiri || Myöntämisajankohta || Paikka || Huomioita | ||
|- | |- | ||
|1 || [[Verneri Louhivuori]] || Louhisusi, Pöpö || Helsingin NMKY:n lippukunta || [[SPPL:n Helsingin piiri]] || [[1926]] | |1 || [[Verneri Louhivuori]] || Louhisusi, Pöpö || Helsingin NMKY:n lippukunta || [[SPPL:n Helsingin piiri]] || [[1926]] || || SPPL 1 | ||
|- | |- | ||
|2 || [[Alfons Åkerman]] || Brigadis || Riddargossarna / Grankulla scoutkår || || [[1932]] | |2 || [[Alfons Åkerman]] || Brigadis || Riddargossarna / Grankulla scoutkår || || [[1932]] || || SPPL 2 | ||
|- | |- | ||
|3 || [[Sven Donner]] || Svenkka || [[Toimen Pojat|Toimen Pojat - Unga Fribyggare]] || [[Suomen Vapaa Partioryhmä]] || [[1933]] | |3 || [[Sven Donner]] || Svenkka || [[Toimen Pojat|Toimen Pojat - Unga Fribyggare]] || [[Suomen Vapaa Partioryhmä]] || [[1933]] || | ||
|- | |- | ||
|4 || [[Uuno Kivistö]] || Ukko || [[Auran Tähtipojat]] || [[Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri]] || [[1934]] | |4 || [[Uuno Kivistö]] || Ukko || [[Auran Tähtipojat]] || [[Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri]] || [[1934]] || | ||
|- | |- | ||
|5 || [[Ilmari Vainio]] || Iso-Hukka || [[Helsingin Metsänkävijät]] || || [[1937]] | |5 || [[Ilmari Vainio]] || Iso-Hukka || [[Helsingin Metsänkävijät]] || || [[18. huhtikuuta|18.04.]][[1937]] || Hotelli Torni, Helsinki || SPPL 3 | ||
|- | |- | ||
|6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] | |6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] || || SPPL 4 | ||
|- | |- | ||
|7 || [[Gustav Adolf]] || GA || (Ruotsi) || || [[1940]] | |7 || [[Gustav Adolf]] || GA || (Ruotsi) || || [[1940]] || | ||
|- | |- | ||
|8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1941]] | |8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1. tammikuuta|01.01.]][[1941]] || Böökin 50-vuotisjuhlat || || | ||
|- | |- | ||
|9 || [[Reino Aalto]] || Altsi || [[Helsingin Siniset]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |9 || [[Reino Aalto]] || Altsi || [[Helsingin Siniset]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || Suomen Partiopoikien talvipäivät / Siniset Partiopojat vuosikokous || || | ||
|- | |- | ||
|10 || [[Erkki Karvinen]] || Ruskea || [[Viipurin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |10 || [[Erkki Karvinen]] || Ruskea || [[Viipurin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || | ||
|- | |- | ||
|11 || [[Niilo Visapää]] || Visapää || [[Helsingin Kalevan Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |11 || [[Niilo Visapää]] || Visapää || [[Helsingin Kalevan Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || Suomen Partiopoikien talvipäivät / Siniset Partiopojat vuosikokous || || | ||
|- | |- | ||
|12 || [[Lauri Vuolasvirta]] || Lalle || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |12 || [[Lauri Vuolasvirta]] || Lalle || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || || SPPL 5 | ||
|- | |- | ||
|13 || [[Kalle Widgren]] || Kalle || [[Lahden Eräveikot]] || [[Salpausselän Partiopoikapiiri]] || [[1945]] | |13 || [[Kalle Widgren]] || Kalle || [[Lahden Eräveikot]] || [[Salpausselän Partiopoikapiiri]] || [[1945]] | ||
|- | |- | ||
|14 || [[Erkki Varanko]] || Vilssi || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1947]] | |14 || [[Erkki Varanko]] || Vilssi || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[22. maaliskuuta|22.03.]][[1947]] || Helsingin Metsänkävijöiden 30-vuotisjuhla, Helsinki | ||
|- | |- | ||
|15 || [[Oiva Halme]] || || [[Lohjan Partiosissit]] || [[Uudenmaan Partiopoikapiiri]] || [[1948]] | |15 || [[Oiva Halme]] || || [[Lohjan Partiosissit]] || [[Uudenmaan Partiopoikapiiri]] || [[1948]] | ||
Rivi 318: | Rivi 318: | ||
|- | |- | ||
|156|| [[Jarmo Heinonen]] || Heinä || [[Mankkaan Eräsudet]] / [[Kelovartijat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[20. heinäkuuta|20.07.]][[2022]] || Finnjamboree Kajolla | |156|| [[Jarmo Heinonen]] || Heinä || [[Mankkaan Eräsudet]] / [[Kelovartijat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[20. heinäkuuta|20.07.]][[2022]] || Finnjamboree Kajolla | ||
|- | |||
|157|| [[Lasse Roiha]] || || [[Puijon Pakertajat]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[26. elokuuta|26.08.]][[2023]] || [[Johtajatulet]] | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Nykyinen versio 16. maaliskuuta 2024 kello 19.02
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen Hopeasusi)
- Ragner Fernberg (venäläinen Hopeasusi)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.